Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Krótki film o zabijaniu

W pewnym momencie pada z ekranu zdanie, że jedyną drogą ucieczki z opresyjnej rzeczywistości są narkotyki. Albo oglądanie tureckich seriali, ukazujących świat lukrowany i nieprawdziwy - o filmie Ballada o białej krowie pisze Bartosz Żurawiecki.

. - grafika artykułu
fot. materiały dystrybutora

Ballada o białej krowie to kolejny protest przeciwko karze śmierci. Rok wcześniej mąż Miny został stracony, bo sąd uznał go winnym zabójstwa. Młoda wdowa została sama z niesłyszącą córką. Po roku okazało się, że zaszła pomyłka - mąż Miny został skazany niesłusznie. Bohaterka próbuje dochodzić sprawiedliwości, ale zderza się z bezdusznym i skorumpowanym systemem sądowniczym. Niespodziewanie jednak na jej drodze pojawia się Reza, mężczyzna w średnim wieku, który podaje się za przyjaciela zmarłego męża. Mina nie wie jednak, że tak naprawdę jest to sędzia, który podpisał wyrok śmierci.

Ballada o białej krowie to irańskie kino niepokoju moralnego. Reza uświadomił sobie, że służy złu, i chce teraz odkupić swoją winę. Nie on jest tu jednak najważniejszy. Film pokazuje rzeczywistość irańską z perspektywy Miny - osoby dotkniętej przez los, która w dodatku, jako kobieta, nie ma w Iranie niemal żadnych praw. Nieustępliwa walka bohaterki jest więc heroiczna, a zarazem skazana na porażkę. Chyba że ujmie się za nią mężczyzna o tak znaczącej pozycji w społeczeństwie jak Reza.

Tragizm całej sytuacji polega nie tylko na tym, że Mina nieświadomie wiąże się z mordercą swojego męża. Jeszcze gorzej, że jest całkowicie od niego zależna. To więc także film o zabijaniu nadziei na lepszą przyszłość. W pewnym momencie pada z ekranu zdanie, że jedyną drogą ucieczki z opresyjnej rzeczywistości są narkotyki. Albo oglądanie tureckich seriali, ukazujących świat lukrowany i nieprawdziwy. Gorycz tego stwierdzenia z pewnością trafi polskim widzom do przekonania.

Bartosz Żurawiecki

  • Ballada o białej krowie
  • reż. Maryam Moghadam, Behtash Sanaeeha
  • premiera: 3.12

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021