Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Dzieci widzą więcej

W sobotę, 27 września w Kinie Muza rozpocznie się pierwszy Festiwal Filmowy Kino Dzieci. Potrwa do 5 października.

. - grafika artykułu
"Kacper i Emma - przyjaciele". Fot. mat. organizatorów

Festiwal Filmowy Kino Dzieci rozpocznie się zupełnie inaczej niż dzieje się to zazwyczaj, bo od rodzinnego filmowego śniadania w sobotni poranek, 27 września w kilkunastu warszawskich i wrocławskich kawiarniach. Dopiero potem mali widzowie zasiądą przed wielkim ekranem. Projekcje odbędą w 15 miastach, m.in. w poznańskim Kinie Muza, ale także w Opolu, Gdańsku, Łodzi i Bydgoszczy. - Kino Dzieci to możliwość spotkania bohaterów uczących się świata i stojących przed codziennymi - czasem małymi, a czasem wielkimi - wyzwaniami. Prezentujemy ciekawe, niebanalne i urzekające wizualnie filmy, które przełamują stereotyp pustej rozrywki dla najmłodszych, nakręcone z myślą o małych, ale nie naiwnych widzach. To historie pełne przygód, które pozostawiają też przestrzeń na refleksję i rozmowy po napisach końcowych - mówi Kamila Tomkiel-Skowrońska, dyrektor artystyczna festiwalu.

Organizatorem Kina Dzieci jest Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. To pierwszy festiwal, jak zaznaczają twórcy, który przygotowali dla dzieci, ale kolejny krok na drodze kształtowania mądrych, wrażliwych odbiorców. - Ten festiwal jest ukoronowaniem naszej dotychczasowej pracy. Seanse dla młodych widzów organizujemy już od ponad dziesięciu lat. Festiwal jest też początkiem akcji Dzieciaki na horyzoncie, podczas której przez cały rok będziemy pokazywać w kilkudziesięciu miastach filmy sprowadzone do Polski specjalnie dla naszych widzów oraz animować polską produkcję filmów dla najmłodszych - mówi Maciej Jakubczyk, szef działu edukacji Nowych Horyzontów. - Stowarzyszenie chce nie tylko promować dobre dziecięce kino, ale także inspirować i wspierać jego autorów. Ważne, by dać dzieciom szansę na spotkanie z wyjątkowym filmem już teraz, by w przyszłości same miały odwagę sięgać po kino opierające się wszechobecnym modom - dodaje.

W programie Kina Dzieci znalazło się ponad 50 filmów i wszystkie, jak zapewniają organizatorzy, dopasowane są do potrzeb i możliwości poznawczych małych widzów. Wśród długometrażowych propozycji znalazły się takie tytuły jak: "Kacper i Emma - najlepsi przyjaciele"; "Svein i szczur", czyli pełna akcji i przygód opowieść o tym, że warto mieć przyjaciół; "Kacper i Emma - zimowe wakacje"; "Twardziele", który opowiada o jedenastoletnim zastraszanym w szkole Modulfie; "Przygody Pana Patyka" oraz wzruszający "Mecz życia" -  historia dziewczynki uwielbiającej grać w piłkę nożną, u której lekarze diagnozują białaczkę.

Jeżeli natomiast mowa o krótkich filmach, będą to m.in. "Baluba Runa", czyli zabawna i przewrotna historia o demokracji i bardzo dorosłych wyborach; "Bendik i potwór"; "Iver" - film o nakazach i zakazach, ale też o tym, że czasem warto je złamać; historia miłosna dla najmłodszych -  "Pewnego razu w kaloszach" oraz "Snill". - Szczególnie polecamy filmy  o Kacprze i Emmie. To ekranizacje bestsellerowej norweskiej książki z serii stworzonej Tora Åge Bringsværda i Anne Holt. Reżyser Arne Lindtner Næss z wyczuciem połączył animację z filmem aktorskim oraz piosenkami. Powstały pełne ciepła i pozytywnej energii produkcje dla dzieciaków od pięciu lat. Ich bohaterowie wspólnie stawiają czoła takim wyzwaniom, jak pierwszy dzień w przedszkolu czy wyjazd bez rodziców. Każdy z filmów przyciągnął w Norwegii 300-tysięczną widownię - zachęcają organizatorzy.

Oprócz filmów zaplanowano także zajęcia plastyczne w Cichej Kunie nad kinem Muza, warsztaty z książką "Tajemnica kina" Wydawnictwa Zakamarki oraz kiermasz książek w Księgarni Tristero. Udział w warsztatach jest bezpłatny, ale obowiązują na nie zapisy.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Festiwal Filmowy Kino Dzieci
  • Kino Muza
  • 27.09-5.10