Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Anatomia miłości

Poszukiwania swojej drugiej, platońskiej połówki to temat odmieniany przez przypadki kolejnych komedii romantycznych. Ale co by się stało, gdyby można było skroić na swoją miarę mężczyznę marzeń, zamówić go z dostawą do domu, i to na okres próbny, z gwarancją zwrotu? - o filmie Jestem twój pisze Przemysław Toboła.

. - grafika artykułu
fot. materiały dystrybutora

Taki pomysł spisała Emma Braslavsky w opowiadaniu Ich bin dein Mensch, gdzie na bohatera wybrała robota prosto spod fabrycznej prasy, za to w garniturze jak spod igły najlepszego krawca. Oczywiście to pomysł nienowy, by wspomnieć choćby film Żony ze Stepford czy serial Westworld. Ale tym razem zostajemy zaproszeni na seans pełen pytań o to, czym jest miłość i po czym można poznać naszą brakującą połówkę.

Komedie romantyczne to nie mój klimat, ale do obejrzenia filmu zachęciło mnie nazwisko reżyserki, Maria Schrader bowiem firmuje tak dobry serial jak Unortodox, opowiadający o dramatycznych perypetiach młodej chasydki, która ucieka z domu przed religijną opresją ze strony męża i rodziny. Jednocześnie Schrader jest aktorką, która zachwyciła widzów swą  grą w dramacie o zakazanej miłości Niemki i Żydówki w filmie Aimee & Jaguar. Na wymarzonego faceta, robota Toma, wybrała przystojniaka z serialu Downton Abbey, Dana Stevensa. Rolę Almy, singielki i specjalistki od języka akadyjskiego z Pergamonmuseum, perfekcyjnie zagrała Maren Eggert.

Jestem twój podbił serca publiczności na festiwalu w Berlinie - Srebrny Niedźwiedź dla Maren Eggert, a także zdobył 4 główne nagrody - Lole, przyznawane przez Niemiecką Akademię Filmową za scenariusz, reżyserię, główną rolę kobiecą i dla najlepszego filmu.

Przemysław Toboła

  • Jestem twój
  • reż. Maria Schrader
  • premiera: 3.12

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021