Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

2015: Odyseja filmowa

Niektórzy powoli przebąkują coś o Bożym Narodzeniu, markety nawet nieśmiało wystawiają choinki na skwery, ale prawdziwi kinomani nie dadzą się zwieść - dla nich jedyne słuszne święto rozpocznie się 2 grudnia i potrwa aż do sylwestrowej nocy. W tym bowiem okresie, z okazji obchodów 120-lecia istnienia kina, w Nowym Kinie Pałacowym będzie można zobaczyć m.in. Chaplina, Keatona, Felliniego, Kieślowskiego, Kubricka, a także dziesiątki innych wielkich postaci z dziejów kinematografii.

. - grafika artykułu
"Wyjście robotników z fabryki" braci Lumieré

Od pierwszego w historii komercyjnego pokazu kinowego, który odbył się 28 grudnia 1895 roku w paryskiej kawiarni Grand Café, mija właśnie 120 lat. W tym czasie ukształtował się ogromny filmowy wszechświat, w którym ucieleśniały się marzenia i koszmary twórców oraz pragnienia widzów z całego świata. Dziś skatalogowanie wszystkich kinowych wydarzeń jest już niemożliwe, ale możliwe jest przypomnienie tych najważniejszych - w formie pokazów, wykładów, prelekcji i dyskusji. Dlatego z okazji okrągłej rocznicy kina, Nowe Kino Pałacowe przygotowało dla widzów nie lada ucztę, mianowicie cykl seansów, na których będzie można zapoznać się z dziełami pochodzącymi z ostatnich dwunastu dekad - od "Wyjścia robotników z fabryki" braci Lumieré począwszy, a skończywszy na "Wielkim pięknie" Paolo Sorrentino.

Najważniejszym punktem wydarzenia będą pokazy monumentalnego, 15-godzinnego dzieła stworzonego przez wybitnego irlandzkiego krytyka, reżysera i pasjonata Marka Cousinsa. Jego "The Story of Film - Odyseja filmowa" to składająca się z piętnastu części biografia X muzy, wyjątkowy historycznofilmowy esej o dziełach, twórcach, artystach, trendach i nurtach filmowych obecnych na przestrzeni lat w każdym zakątku Ziemi. Cousins wraz ze swoją ekipą zwiedził sześć kontynentów poszukując informacji, ciekawostek i anegdot związanych z kinem, a także przeprowadzając wywiady z wielkimi osobowościami. Finalny produkt przeszedł najśmielsze oczekiwania miłośników X muzy - okazał się bowiem projektem nie tylko filmowym, ale również edukacyjnym, który nie tylko pozwala uzupełnić braki w filmowej wiedzy, ale również od innej strony spojrzeć na dzieła dobrze już pasjonatom znane. 900 minut z Cousinsem to fascynująca, unikalna lekcja miłości do kina.

Równie imponująco zapowiada się minicykl "12 filmów na 12 dekad kina". W jego skład weszły dzieła bez wyjątku niezwykłe i przełomowe - od wspomnianego już "Wielkiego piękna" Sorrentino, przez "Amatora" Kieślowskiego czy "Złodziei rowerów" de Siki, aż po wczesne filmy Bustera Keatona i Charliego Chaplina oraz pionierskie produkcje Georgesa Méliès i braci Lumieré. Do tego Buňuel, Kurosawa, Fellini, Jarmusch, Kusturica - filmowe szaleństwo, którego żaden widz nie może przegapić.

Można będzie również obejrzeć klasyczne etiudy znanych i cenionych dziś reżyserów - absolwentów Łódzkiej Filmówki, a także wysłuchać wykładów filmoznawczyni prof. Małgorzaty Hendrykowskiej oraz krytyka filmowego Piotra Czerkawskiego. Obchody urodzin X muzy zostaną zwieńczone podczas sylwestrowej nocy - zabawa rozpocznie się pokazem niemych filmów z towarzyszącą im muzyką graną na żywo, a nowy rok zostanie przywitany "Kawą i papierosami" nie kogo innego, jak samego Jima Jarmuscha.

Adam Horowski

  • 120 lat kina w Nowym Kinie Pałacowym
  • 2-31.12
  • CK Zamek